ÖZGEÇMİŞ

Yazar ve Düşünür. 23 Aralık 1961’de Kayseri’de doğdu. 
Kayseri ve Kırşehir’deki değişik okullarda ilk, orta ve lise öğrenimi tamamladı (1980).  Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu (1985-1990). 
İlahiyat Fakültesi’nden ayrılarak bağımsız yazarlık hayatına başladı (1992)...


Yeryüzü, Değişim, Kayseri Gündem, Yarın, Zaman, Gerçek Hayat,Söz ve Adalet, Bilge Adam, Özgür Gündem, Karşı  gibi bir çok dergi ve gazetede yazıları yayınlandı.
12 Eylül 1980 darbesinde Mamak Cezaevi'nde 1 yıl yattı.. Akıncılar ve Akıncı Gençler davasından yargılandı ve beraat etti. 
28 Şubat'da 30'u aşkın davada yargılandı, iki kez cezaevine girdi. 
30 yılı aşkın süredir fikir hareketlerine, düşünce ve yazı hayatına devam ediyor.

Kitapları İnşa Yayınlarından çıkıyor. Şu ana kadar 22 kitabı yayınlandı. Evli ve beş çocuk babası. Arapça ve İngilizce biliyor, İstanbul’da yaşıyor.137 yorum:

 1. değerli büyüğüm,
  ilgili olduğunuz konular üzerine bende bir süredir araştırma yapıyor, bir görüş oluşturmaya çslışıyordum. sizi tannımıyordum. tesadüfen değerlendirmelerinizi dinledim ve araştırmalarımı durdurdum zira ulaşmak istediğim sonuç sizin tarafınızdan apaçık ortaya konmuş, size katılıyor ve başarınızın devamını diliyorum. saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili hocam...! Görüşlerinizin toplum tarafından bilinmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu çok acil olmalı, bu yüzden her türlü basın-yayın yolunu denemenizi dilerim...!


   SAYGILAR...!

   Sil
  2. ben de katılıyorum.Allah ilminizi artırsın.

   Sil
  3. Bir görüş oluşturmuşsunuz da dayanak (farklı bakanlar için kılıf da denebilir) arıyormuşsunuz, zira ulaşmak istediğiniz sonuç beyefendi tarafından apaçık ortaya konmuş !

   Sil
  4. Bende sayin hocami tesadufen CNN Turk de Aykiri sorular prgograminda tanima imkani buldum. Gorus ve fikirlerini saygiyla selamliyorum.. Bizim millet olarak Ihsan Eliacik gibi topluma isik tutan bilim ve felsefe adamlarina ihtiyacimiz her gecen gun daha artiyor.

   Sil
  5. Düşünceleriniz tam münafiklik alametleri gösteriyor,Allah ıslah etsin.

   Sil
  6. müellifin eseri kendini tarif edermiş. tamda gerçek Hz. Peygamberimiz Efendimizi taklit ederek ibadet edenlerin kafasını karıştırarak, tereddütler oluşturma çabanız;tıpkı y.n.öztürk ile z.beyaz taktiğidir. Cenab-ı Hak Müslümanları sizden korusun. amin.

   Sil
  7. Aynen kardeşim Rabbim ıslah eylesin.

   Sil
  8. Bence o kişilere benzemiyor.Daha çok söylediklerinden Ebuzer gıfari Hazretlerine benziyor.

   Sil
  9. Allahın bir kulu Tuncer kuzu22 Ağustos 2013 04:38

   Mırasçı zihniyet size karşı hocam; Yazar kişiliğinizi anlayamadan sizi linç ediyorlar.Halbuki siz Allah rizası için işinizi açık kimliğinizi ortaya koymuşşunuz onlarortaçag zihniyetiyle sizi linç ediyorlar.Halbuki ışık tuttuğunuz yeri göremiyorlar. Bence günaha giriyorlar.Rabbimin (cc) bizim hiç bir şeyimize ihtiyaci yoktur bizim ona ve Resulüne ihtiyacımiz vardir.Kuran i kerimde açıkca belirtilmiştir.Maalesef Islamiyet karşisinda can çekişen Hiristiyanligin yüzyillardir yaptiği insanları kandirarak haksiz vergi ve işlerine geldiği gibi incilin arkasına saklanma durumuna benzer bir durumdur.Tabiki herkes bunu anlayamaz ama Anlamamiz için yardim edenlerede Allah rizası için köstek olmasınlar.""Bir gün Herkesin Müslüman olacağı bir dünya umuduyla"" Hocam kolay gelsin AEO (Allaha emanet ol)...

   Sil
  10. 7/24 Muktediri izleyip,öğrenmeyip araştırmayıp konuşursanız...ancak burada dua edersiniz...dualarınızı kendinize saklayın ey bok atıcılar..ne yaptınız rabia işaretinden başka haksızlıkları gidermek için...asıl münafık sizsiniz..

   Sil
 2. Sizi televizyon kanallarında daha çok görmek istiyoruz.

  YanıtlaSil
 3. sayın hocam,
  yazılarınız duygularımıza düşüncelerimize tercüman oluyor elinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. merhaba hocam sızınle bu gece tanısma fırsatı buldum dusunce ve fıkırlerınızle beynımdekı nice kilitleri açtıgınız için nice teşekkürler ömrünüz uzun ve bereketli olsun inşaallah iyi ki varsınız...

  YanıtlaSil
 5. İhsan Bey.Bugün sizi çok sevdiğim Adnan arkadaşım vasıtasıyla tanıdım.Çok memnun oldum.Uzun zamandır bu kadar güzel yorum yapan,başkalarının uydurduğu islam değil,gerçek islamı bu kadar güzel anlatan birine rastlamamıştım.Yazılarınızıda zamanla takip edeceğim.Elinize,yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. bir marksist olarak ilgiyle takip ediyorum. sıkı bir anti aydınlanmacı olarak, Hz Muhammed'i devrimci gören ve abbasi emevi osmanlı tc geleneğini gerici gören biri olarak paylaşmanın ve eşitliğin egemen olduğu bir dünya özlemiyle selamlıyorum sizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşitlik dediğiniz kavram nedir? Marksizm nedir? Marks bir filozofken izm alarak hangi akımı oluşturmuştur ki marksist olgusu burada ifaade edilmektedir?

   Sil
  2. eşitlik en başta hukukta yani adalette olmalıdır. eşitlik prensibinden gücünü alan adalet toplumun her katmanında her olgusunda eşitliği getirir.

   Sil
  3. ALLAH ın emri olan eşitliği kardeşliği ve paylaşmayı ancak bu kadar anlatabilir ihsan beyden ALLAH razı olsun

   Sil
 7. Adsız'a
  "değerlendirmelerinizi dinledim ve araştırmalarımı durdurdum zira ulaşmak istediğim sonuç sizin tarafınızdan apaçık ortaya konmuş"
  Bu ifadelerinizle, İhsan'ı ve de İslamı anlamadığınız ortaya çıkıyor. Herhangi bir kimse için değil, kendi varoluşunuzu gerçekleştirmek için çabalamak zorundasınız. Çaba ne zaman bitecek; mezarda... "Hakikat" donuk bir şey değildir, sürekli oluş-yokoluş (kevn-fesad) hâlindedir; bize düşen de, bunun farkında olarak sürekli "okumak"...

  YanıtlaSil
 8. Yıkıcıların bile tahammülünün kalmadığı dünya ya yapıcı nın duruşunun ne olduğunu ve nasıl olduğunu bu kadar keskin ve katıksız gösterdiğiniz için Allah sizden razı olsun, ve korusun. Artık yapıcılar olarak tüm zehirli bulamaçları, önyargıları ve din üzerinden rant edip birde artislik yapanları yıkmanın zamanı çoktan gelmiştir. Allah uyananların yolunu açık etsin.

  YanıtlaSil
 9. en son haber.com adlı bir sitede yorumunuz haber oldu. Peygember efendimiz 2 vakit ya da3 vakit olarak namazlarını eda etmişler. O'nun yolunda giden o kadar sahabeyi velileri hatta efendimizin hangi hadisinde yada bir olayda geçiyor da hiç utanmadan sıkılmadan bir de ilahiyatçı kimliğiyel böyle bir açıklama yapabiliyorsunuz. yalan sa eğer bu haber o zaman çıkıp yalanlarsınız olur biter. ne yaparsanı zyapın bu arada ama Allah Rasulu ile uğraşmayın işleriniz bu ve öteki dünyada rast gitmez.bu bir tehdit değil manevi bie ikazdır bu.manevi çok sıkıntı çekersiniz. BİR DOST

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne nasihat ne tehdit ..ne de bir dostsun.keni tanımadan başkalarını anlamaya çalışmak komik oluyor. :)

   Sil
 10. hocam akşam ki programı izledim.Ben alevi bir sosyalistim. sizi dinleyince yıllardır bana öğretilen sağcı -muhafazakar islamcılığın dışında hayata dokunan insani ve adil islam anlayışının varlığına daha fazla inandım. tespitlerinizin hepsine öfkenizin hepsine yürekten katılıyorum.Evet hocam "başka bir dünya mümkün" belki sokak jargonu olacak ama ne yalan söyleyeyim nacar ın hali bana pek keyif verdi CEVDET POLAT

  YanıtlaSil
 11. Slm Hocam

  Bu söyledikleriniz bir kısmı rahatsız edecektir. Çünkü onlar saltanatlarını bırakıp halka karışmak istemiyorlar. Peygamber Efendimiz yaşasaydı acaba onlar gibi zengin mekanlarda, pahalı elbiseler, lüks arabalarla mı dolaşırdı???

  YanıtlaSil
 12. Benim tanıdığım Kayserililer hep pazarlıkçı tüccarlar ve patronlar, öyleki bir malın fiyatını işitir yarısına kadar pazarlığı şart görürler.Pek de cömert sayılmazlar.Hoca nasıl çıkmış aralarından hayret valla???:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın kobidanışmanı, Kayseri'den hoca da çıkar, hem de sağlam çıkar. Önemli iki örnek olarak Hristiyanlığın önemli azizlerinden Vasil'i ve Davud-el Kayseri'yi sayabiliriz. Mustafa Asım Köksal da Kayserilidir. İhsan bey de muhakkak ki bu geleneği sürdürmektedir. Ayrıca cömertlik konusunda da Erciyes Üniversitesine yapılan özel bağışları incelemenizi öneririm. Bir örneği Türkiye'de yoktur. Saygılarımla, : )

   Sil
  2. Kayserili parayı nereye harcıyacağını bilir bu cimrilik değilde hesabını bilmektir Eliaçık ın yolu açık olsun benim fikrimde bir insan çığ gibi büyüyeceğine inanıyorum

   Sil
  3. vallahi ben diyarbakırlıyım çok şehir gezdim gördüm ama kayserili olupta hoca kadar adil olanı görmedim helal olsun

   Sil
  4. kayserililer erciyes üniversitesine hiba ettikleri parayı nerden kazanıyorlar!alınteridir ama kimin alnının teri!!!

   Sil
  5. aliekber kartal17 Ekim 2012 16:53

   sayın kobidanışmanına;bende kayserileri önyargılı olarak bakar cimri sanırdım ama ihsan eliaçık bu düşüncelerin hepsini bertaraf edercesine soyadına uygun bir yaşamı seçmiş bizede bundan faydalanmak düşer

   Sil
 13. İhsan Bey,
  Çalışmalarınızı takdir ediyorum. Başarılar diliyorum. Geçen gün Gürkan Hacır'ın programında AKP den bahsederken, sanki biraz kıskançlık sezinledim konuşmanızda. Neden, "beni değerlendirmiyorlar, fikirlerime itibar etmiyorlar" gibi bir serzeniş çıkardım satır aralarından. AKP yi eleştirmenize bir şey demiyorum da.Bu düşünce tarzını biraz yadırgadım. Yanılmış da olabilirm. Saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıskançlık ve İhsan hoca??? Böyle muazzam bir beyne ve kişiliğe bu haksız yorumu yapmasaydın keşke arkadaşım :( İhsan hoca, müslümanlığı yobazların gölgesinden çıkaracak ışığın yolunu açıyor... Ayrıca parti tabanını değil, parti yönetimini eleştiriyor ki, tepeden tırnağa haklı... inkar eden Allah huzurunda nasıl hesap verir, bilemem!

   Sil
 14. Sn. İhsan bey,yeryüzünde fikirlerinizi hiç çekinmeden insanlıkla paylaştığınız ve renk kattığınız için size teşekkür ederim.Tüm insanlığın sorunlarını sözlerle çözdüğü bir dünya özlemiyle yorumumu sonlandırıyorum.

  YanıtlaSil
 15. çakma ilahiyatçının hali böyle olur..ebubekir sifil hoca bunu öyle bir rezil etti ki..usulhadis kelam tefsir i adam akıllı bilmezsen aklına ve hevana tabi olur sonrada rezil rüsvay olursun..ebubekir sifil hocam gerçek bir ehli sünnet alimidir..çok resil oldun ihsan usta çook..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuma yazma'daki yazma kısmı biraz eksik kalmış anlaşılan. İnşallah düzelir.

   Sil
  2. Maşallah hocandan güzel dalga geçme öğrenmişsin.o mu iyi sen mi iyisin kıyas lazım.:)

   Sil
  3. yazık bu safsata insanları dikkate alıyorsunuz. Allah ıslah etsin sizi. böyle hoca mı olurmuş

   Sil
 16. musaeken
  vur be ihsan hocam Allahına kurban.vur da bu köhnemiş tapınak dinleri devrilsin.hak ve adalet çağrılarına katılıyor,kaşanede oturanlara ,mülk yığanlara,allahın razını peşkeş çekenlere veyl olsun.putkıranlara selam..

  YanıtlaSil
 17. Merhaba,,

  İhsan bey, eline diline sağlık Allah uzun ömür versin. Bu ülkeye sizingibi insanlar gerekli.

  Sayılarımla.

  YanıtlaSil
 18. özü sözü bir, ağzından bal damlıyor. Garibin yanında allah ondan razı olsun

  YanıtlaSil
 19. İhsan Hocamı ilgiyle takip eddiyor vee görüşlerini doğrru buluyorum.Şu an da da Habertürk te dinliyorum.saygılar...

  YanıtlaSil
 20. öncelikle ihsan hoca diye anılan arkadaşın yaşamını okudum biraz önce sonrasında yorumları, üniversiteyi bitirememiş bir insan için hocam hocam diye hitap edenler okulu bitirseydi eğer İhsan Bey'e ne şekilde hitap ederdi? , MARKSİST VE SOSYALİST SÖYLEMLERİ nedeniyle ihsan Bey'e ilgi gösterenler: 1- ortada sünnetullah ve resullah açıkça dururken neden ihsan HOCA ? 2- Allah'ın halifem dediği insana birde Allah'ça bakabilseniz ne sosyalizm kalır ne marksizm , nede bir başka ideoloji... İhsan Bey bir pencereden kendi dünyasını kendi fantezilerini anlatmış , siz ne yaptınız siz ne anlatabildiniz , ne üretebildiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesele İhsan Abi'ye ilgi göstermek değil. Buradaki asıl olay ; yıllarca Hoca Efendiden dinlediğimiz, imamlardan dinlediğimiz ve hiç düşünmediğimiz şeylerin altında gerçekten çok derin ve güzel anlamlar olduğunun farkına varmak. Ve öğrendiğimiz şey kendi düşüncelerimizi oluşturmak için daha çok okuyup, araştırmak. Bazı insanların sabah akşam kulağımıza fısıldadığı şeylerle yetinmemek. Öğrendiğimiz ve ilgi duyduğumuz şey şu; her zaman daha çok okumak ve düşünmek. Sen Sünnetullah'ın ve Resullah Hazretlerinin uygulamalarını bozuk plak gibi tekrar ederek çok güzel şeyler yaratabileceksin emin ol. Ve yanlış anlamayın lütfen. Allah onlardan razı olsun. Onlar sayesinde bugün ben Allah'a iman ediyorum ve gerçekten onun rızası için çabalıyorum. Lütfen anlamaya çalışın bahsettiğim şeyleri.

   Sil
  2. üniversite bitiren yığınlarca insan var.bunlardan kaç tanesi işe yarıyor.siz sünnetullah apaçık ortada diyorsunuz.o zaman kuranın eksik olduğuna ve peygamberimizin zina edenleri taşladığına inanacakmıyız.

   Sil
  3. İhsan beyin söylediklerini sen söyle sanada hoca diyelim.tahsilinide sormayacagız,söz! Bi de anlamadığım şu var. İhsan bey Allahı kuranı ve peygamberi anlatmaya çalıştıkça bu beylerin postları meydana mı seriliyor ne !

   Sil
  4. Eyüp GÜLTOPLAYAN;
   iyi ki TC'nin eğitiminden geçmemiş. Çünkü TC'nin eğitimi İnsanı aptallaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

   Sil
  5. Hoca dedikleriniz ve onları takip eden; islamiyeti vicdanında, içinde değil de büründüğü o şekillerde, sakalda, başörtüsünde, tekkede arayan; iktidara ulaşmak, muktedir olmak için araç eden; sonra da yaptığı her türlü zulmü, adaletsizliği meşru göstermek için kullananlar nedeniyle dinimden soğumuştum, Sn. Eliaçık bir ışık oldu benim için. İhsan Eliaçık ve onun gibi aydınlar bir umuttur İslamiyet için... Siz rabia işareti yapıp, Sn. Eliaçık için islah dileklerinde bulunanlar, bugüne kadar kaç ataisti etkileyebildiniz, saygısını kazanıp sözünüzü dinletebildiniz acaba? Dünyanın her yerinde İslamiyet adına cinayetler işleniyor, bari bunu düşünün... ilim yolu Sn.Eliaçık mı? sizin takip ettiğiniz hocalar mı?

   Sil
  6. Hoca dedikleriniz ve onları takip eden; islamiyeti vicdanında, içinde değil de büründüğü o şekillerde, sakalda, başörtüsünde, tekkede arayan; iktidara ulaşmak, muktedir olmak için araç eden; sonra da yaptığı her türlü zulmü, adaletsizliği meşru göstermek için kullananlar nedeniyle dinimden soğumuştum, Sn. Eliaçık bir ışık oldu benim için. İhsan Eliaçık ve onun gibi aydınlar bir umuttur İslamiyet için... Siz rabia işareti yapıp, Sn. Eliaçık için islah dileklerinde bulunanlar, bugüne kadar kaç ataisti etkileyebildiniz, saygısını kazanıp sözünüzü dinletebildiniz acaba? Dünyanın her yerinde İslamiyet adına cinayetler işleniyor, bari bunu düşünün... ilim yolu Sn.Eliaçık mı? sizin takip ettiğiniz hocalar mı?

   Sil
 21. Sayın Eliaçık; düşünceleriniz, açıklamalarınız harika sizi gerçek bir mümin olarak görüyorum toplumun %20 sizizn gibi olsa ülkede bir sorun kalmayacağına inanıyorum.
  kaleminize sağlık.
  Sezai.

  YanıtlaSil
 22. İhsan Eliaçık ile sınırlanmasın bu süreç.
  Akıl ve Vicdan'ın ışığı bir bayrak gibi elden ele geçmeli.
  İNSANLIK AKIL VE VİCDAN ile YARATCI'YA ULAŞACAKTIR.
  İhsan Eliaçık bir kıvılcımdır, KARANLIĞI YARACAK AYDINLIK BU KIVILCIMIN YANGINLARA DÖNÜŞMESİYLE MÜMKÜN OLACAKTIR.
  İbn-i Rüşd'e, Hallac-ı MAnsur'a, Şeyh Bedrettin'e ve nicelereine bu topraklarda YAPTIKLARIMIZIN TEKRARI BARİ GÜNÜMÜZDE OLMASIN.
  BİLİM/AKIL VE VİCDAN REHBERİMİZ OLSUN.
  BU REHBERİ DÜN OLDUĞU GİBİ GÜNÜMÜZDE DE O BİRİLERİNE BIRAKIRSAK, VAY HALİMİZE.

  YanıtlaSil
 23. İhsan Bey,

  Sizi haftasonu CNN Türk'te izledim. Öncesinde yazılarını okumamıştım. Düşüncelerimize tercuman oldunuz. Bu ülkeye sizin gibi gerçek islamı anlatan, aydın, cesur insanlar gerekli. Dilinize, elinize, yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 24. ihsan beye yüreğimin tercümanı olduğu için teşekkür ediyorum.20.asrın zavallı müslümanlarının uykudan uyanışına neden olanlara selam olsun,BİN YILLIK İBADET YERİNE BİR DAKİKALIK TEFEKKÜR EDENLERE SELAM OLSUN.
  Ben kamu çalışanıyım.Emekliliğime çok azbir süre kaldı.Akıl zayii olmazsa tamamolur olmaz ayrılmayı düşünüyorum.Şuanda emekliliği tamamlanan kamuda altı milyon insan var.Toplam türkiye işsisiz sayısı onbirmilyon olduğuna göre yorumu kamuoyuna sunuyorm.Haaaa bu beş milyon kan emicilerin içinde bir karış sakalıyla tarikatcısı,cas cavlak traşlı demokratı sırma bıyıklı ülkücüsü,saç sakal cümbüşünde komonsti,laiki vs.. leri var.İşin enterasanı bu yaratıkların tamamı en doğrucuları..Beyler hanginiz doğru..Ehli tarig mi-yoldaşlarmı -yoksa ulu manitu mu

  YanıtlaSil
 25. Sizin gibi dusunce insanlarina ne kadar cok ihtiyacimiz var ... Dogrudur, yanlistir ama korlemesine herseyi kabullenmeyip dusunmus dogrunun pesinde kosmussunuz ayrica bunu aciklayacak da yureginiz varmis. Uzun omurler diliyorum size ...

  YanıtlaSil
 26. yazar ve düşünürüm diyen kimseye hoca demek hakarettir.o yüzden sayın düşünür dininiz üzere ölün...

  YanıtlaSil
 27. daha fazla konusmalisiniz ihsan bey, bu yayilmis cehalet mikrobunun onune gecmek icin daha fazla konusmalisiniz. hosgorunun bittigi, sekilciligin hukumsurdugu sizin de bahsettiginiz gibi bolgesel mevkilere gore sekillenildigi bir toplum halini aldik. biktik sayin eliacik biktik...

  YanıtlaSil
 28. Sayın Eliaçık,

  Şimdiye kadar alışılagelmiş genel kabulleri yıkan ve son derece sağlam delillerle savunduğunuz mütalaalarınızı dinledik. Ancak 11 Temmuz 2012 günü Habertürk'te konuk olduğunuz programda kullandığınız "Namaz ibadet değildir" ifadesiyle maalesef büyük bir hataya düştüğünüz kanaatini taşıyorum. Bir kez dinin direği olarak nitelendirilen namazı "ibadet değildir" diye ifade etmek kamunun zihninde şüphe yaratacağı için, dayanağı ne olursa olsun tehlikelidir, bu elfazın mesuliyeti büyüktür.

  En'am suresinin 162. ayetinde salat ile nüsük açıkça ayrı kelimeler ile ifade edilmiştir. Salat'ın nüsük olmadığı bu ayette açıkça ifade edilmişken, nasıl olur da namaza ibadet değildir diyebiliyorsunuz? Öte yandan etimolojik olarak ritüel ne salat'i, ne de nüsük'ü karşılar.

  Ayrıca içtimai hayatta yapılan iyilikler ve doğru tavırları ibadet olarak nitelemeniz de yine kavram karmaşası yaratıyor. İltizam, inkıyad tabirlerinin karşıladığı bu cümleden olan ahval ve etvarı da ibadet cümlesinden anmak çok da doğru bir yaklaşım gibi durmuyor.

  Yukarıda mezkûr ayet ışığında bu açıklamanızı tavzih ya da tashih etmeniz icap eder. En azından şahsım açısından bu nokta izaha muhtaçtır. Dikkate alacağınız ümidiyle.

  Selamlar, hürmetler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu işin dayanağı kuran ise dahi tehlikeli midir? Herşeyine inanıp takdir ettiğiniz ihsan beyin bu konuda dahi haklı olup sizin haksız olma ihtimaliniz ne kadardır? İbadet ne demektir? Namazın ibadet üstü bir kavram olma ihtimali yok mudur? Ritüel ne demektir? Sorgulayınız lütfen..

   Sil
 29. Hocam! Sözde söylenmemiş bir şey söylüyormuş gibi gözüküyorsun, ama yaptığın bir fitneden başka bir şey değil. "Namaz ibadet değildir” diyorsun. Ben de sana şunu söylüyorum : Namazın kendisi ibadet olduğu gibi öncesinde yapılması gerekenler bile ibadet. Mesela; yüzü yıkamak da ibadet. Kolları dirseklerine kadar meshetmek de... Antikapitalizm uğruna komunist bir azmanlık yansımış uslübunuza. İslam komunist tarzı bir mülkiyet anlayışına sahip değil. Zengin var islamda. Zoruna da gitse var. Ha nasıl zengin. Gözü doymayan, Allah'ı unutan bir zenginse onun yeri de var dinde. Senin bu kini dinin kendine kusmana gerek yok. O zenginlere paralarına tapma izni vermiyor İslam. Ama senin yaptığın bir soytarılık. Lafız olarak Kur’an’da geçen, Ehli Sünnet alimlerinin yıllarca öğrettiği, ecdadımızın yaşadığı gözümüzün nur’u namazı bu kadar aşağılaman seni aşağılar başka bir işe yaramaz. Taksim’de kortejinizi komunistler selamlamış. Bu gidişle herşeye düşman o azmanlarla “Vesigallezine keferu ila cehenneme zümera” olmayasın. O kortej iyi yere gitmez. Zira lafzın dinin kendine hücumdan başka bir şey değil. Allah ıslah etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yazmışsın.bu adamın amacı gündeme gelmek.bunun yoluda din düşmanı medyaya şirin görünmk oda islamı anlayışı eleştiren yorumlardır.adam hz osmana kapitalist diyo ya adam utanır böyle cennetle müjdelenmiş bi sahabeye dil uzatmaya

   Sil
  2. Hocanin yazdiklarindan hicbirsey anlamamissiniz.

   Sil
  3. Cennetle kim müjdelemiş merak ettim açıkcası.

   Açıklar mısınız Allah (cc) bu konuda bir delil indirmiş midir?

   Sil
  4. 1500 yıldır, islamı, çıkarlarınıza göre kullananlar korkun, bundan sonra inananları korkutmaya gücünüz yetmeyecek, telaşınız bundan.

   Sil
 30. 'Ali Şeriati' kaynaklı düşünceleriniz gerçekten çok hoş. böyle bir toplum neden olmasın çok mu zor ? insan gibi yaşamak kardeşçe yaşamak ezilenlerin olmadığı bir toplum istemek neden kötü olsun ! Kapitalizmden daha kötüsü olamaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ali şeritı dediğin insan allah bir janustur diyen biri hatrlatırım

   Sil
 31. Sayın kobidanışmanı, o bildiğin Kayserili'ler ya ermeni, rum kökenlidir, ya da (en azından babaları, dedeleri) ermeni/rum esnafı yanında yetişmiştir zamanında. Yoksa, nice Türk evladı, saf, temiz insanlar vardır Kayseri'de..

  YanıtlaSil
 32. sizi dinlerken ilk defa din bana bu kadar sempatik geldi diğerlerinden gına gelmişti!

  YanıtlaSil
 33. Hocam düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum.Hürmetler...

  YanıtlaSil
 34. Sizin isminizi hiç duymamıştım,tesadüfen aykırı sorular programında izledim,Yaşar Nuri Öztürk'ün yıllar önceki ilk programlarını izliyor gibi hissettirdiniz. Konunun özü şudur:Din hakkında bildiğimiz şeyler gerçekten çok az, ve bu aslında sonraki hayat ve mahşer günü söylendiği gibi olacaksa çok kötü bir durum.Yoğun bir şekilde buna inanılıyor olsa, herhalde insanlar ıvır zıvır sınavlar yerine öbür tarafa dair ne varsa öğrenmeye çalışır, inanılmaz hazırlık yapardı!? İnsanoğlu'nun dine olan dönüşlerinin çıkara dayalı olduğu kesin gibi duruyor,kanımca en çok insanların bir gün mutlaka öleceğini bilmesi dinle ilgilerini tetikliyor.Bende birgün öleceğimizi düşününce sizin gibi bu konuya bizlerden daha çok kafa yoran kişilerin fikirlerine ilgi duyuyorum, kafamızda kendimize bile itiraf etmediğimiz soru işaretleriyle inandığımız dinle pek de bir yere varabileceğimi sanmıyorum, hayırlısı bakalım biraz siz neler yazmışsınız araştıracağım!

  YanıtlaSil
 35. Günümüzde gerçek İslam Aydını olan sizin gibi cesur ve bilgili zatlara bu ülkenin her zamankinden daha çok ihtiyacı var Sayın Eliaçık sizi tebrik ediyor ve sizinle iftihar ediyorum.

  YanıtlaSil
 36. Simdi. h.cevizogluyla sohbetinizi dinliyorum..butun goruslerinize katiliyorum..keske her islam alimi bozuntulari sizin gibi yurekli olsa.Allah bilen gorendir..ben sizden raziyim Allah da sizden razi olsun.

  YanıtlaSil
 37. abdülaziz bayindir ve ihsan eliacigi takip ediyorum.. digerhocalar sadece masal anlatiyorlar..kurani degil .. allah arini acik etsin

  YanıtlaSil
 38. Sayın Hocam,
  Fikirlerinizle malesef çok geç tanıştım.Her cümleniz bana akıl ve samimiyet dolu geliyor.Çok şükür görülüyor ki; neredeyse bir ömür boyu vermiş olduğunuz düşünsel emekler ve toplumsal gözlemleriniz sizi tabiri caizse bir zırh gibi koruyor.Çünkü sizin gibi bir değerin, çıkarı ve gücü din bellemiş bir zamanda ziyan edilmesinden endişe ediyorum.İyi haber; ben geç tanısam da gittiğim çok yerde siz konuşuluyorsunuz.Allah gücünüzü ve sabrınızı daim etsin.Halkın size bakan gönül gözünün açık olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 39. Tüm yorumcuların dikkatine; övecekseniz de, sövecekseniz de adınızı yazın.Ne demek ''Adsız'' TANRI'dan başka korktuklarınız varsa, ''...Düşmesin bizimle yola, evinde ağlıyanların göz yaşlarını boynunda ağır bir zincir gibi taşıyanlar...''
  -YAŞASIN ALLAH'IN SİSTEMİ-

  YanıtlaSil
 40. İhsan hoca,

  bilginiz ve samimiyetiniz oranında yolunuz açık olsun.
  bilgisizliğiniz oranında ışığınız çok olsun.
  samimiyetsizliğiniz oranında belanız çok olsun.

  samimi insanlara dua ile; riyakarlara beddua ile.

  YanıtlaSil
 41. aliekber kartal17 Ekim 2012 14:49

  fikir adamlarına her zaman saygıyı bir görev bilmişimdir ihsan hocanın samimiyetini asla sorgulayamam,ayrıca niyet okuyuculuğuda hiç yapamam..şunu çok net söyleyebilirimki islamcı diye tarif ettiğimiz cepheden böyle antikapitalist bir fikir adamının çıkması muhalif olması başka bir yaşam mümkün demesi barıştan yana olması mazlum,işçi,aç ,fakir demesi vicdana vurgu yapması pekala alışık olmadığımız bir durum olduğundan yorumları hiç te şaşkınlıkla karşılamadım.özellikle erol yarar ile katıldığı programdaki tavrı duruşu yılların getirdiği bir bilgi birikimin insana neler söyleteceğini göstermesi açısından çok yerinde bir örnekti,ihsan hoca dersine iyi çalışmış bir öğrenci olarak bizleri aydınlatacaktır.ihsan eliaçık meselesinin ben sosyalistler açısından da bir kazanım olduğu kanaatindeyim.sosyalistlerin dine bakışı toplum tarafından hep önyargıyla karşılanmıştır bu önyargıyı ihsan hocayla kırılmasının mümkün olduğunu sosyalstlerin bundan kazançlı çıkacağını umut ediyorum...aiekber kartal

  YanıtlaSil
 42. İhsan bey konuşmalarınızda samimiyetinize önem veriyorum.Size destek veren biriyim.İslam dinini iyi yorumladığınıza inanıyorum.

  YanıtlaSil
 43. Dinci züppelere karşı Dindar duruşunuzun daimi destekçisi olacağımı bilmenizi isteri.Saygı ve sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 44. sizin gibi allah dostları başımızdan eksik olmasın.

  YanıtlaSil
 45. karadeniz Tv konuşmanız harikaydı gerçekten insanlarda biliç oluşturmak, gerçeyi görmesini sağlamak insanlık adına çok önemli, Allah dostu budur diyebileceğim değerli hoca Eliaçık.

  YanıtlaSil
 46. Ya kusura bakmayın ama Bediüzzaman'ın mektubat eseri hakkındaki,

  İhsan Eliaçık’ın değerlendirmeleri; “Risale-i Nur’da mitolojik anlatımlar çok fazla, peygamberimizin yapmadığı mucizeleri ona atfetmeler ve uydurma rivayetleri fazla sorgulamadan almalar var. ... Mesela Mektubatta, 19. Mektup. Nerdeyse 150 sayfaya yaklaşan bir bölüm burası. Peygamberimizin yüzlerce mucizesi olduğu anlatılıyor. Onların hiçbirinin aslı yok. Peygamberi kitlelere olağanüstü gösterme amaçlı anlatılmış rivayetler.”[79]

  Yukarıdaki eleştirisine bakınca İhsan eliaçık isimli hocanın ya bu kitabı hiç okumadığını yada Peygamberimiz'in Kamerin ikiye bölünmesi, yemek ve yağmur hususundaki meşhur dualarının neticesinde hasıl olan mucizelerinden habersiz olduğunu zannettim.
  Sonra sizin buradaki eleştirlerinize bakınca heybesinin dolu olduğunu ama ne dediğini bilmediğini anladım. Umarım Mektubat'ı okumamıştır da ben yanılıyorumdur.

  YanıtlaSil
 47. Sen mektubatı savunduğun kadar kuranı savunduğun gün belki adam oluruz .birde dede korkut hikayeleri okumayı biz zaten iyi biliriz :)

  YanıtlaSil
 48. Geçen yıl Aydınlık gazetesinde Eren Erdem ile tanıştım ve aklıma takılan temel hurafeler kayboldu. Eren Erdem'in 4 kitabını aldım sonra. Okudukça okudukça her şey yerli yerine mantıklı olarak oturdu. "İşte" dedim, 35 yaşında buldum gerçeği. Bu kez "dincilerin" ve sabit kafalı insanların düştüğü duruma düşebileceğim geldi aklıma. Acaba beni kandırıyorlar mıydı? Daha da çok araştırdım. Ulusal Kanal'da programlarını takip ettim. Ona yapılan eleştirileri, tek tek SABIRLA okudum. Şuna dikkat ettim. Hiçbir eleştiri söylediklerine karşı bir söylem getirmiyor. Sadece boş boş eleştiriyor. Kararımı verdim: Doğru yoldayım. Hala içimde bir şüphe var (olması da lazım bence), çünkü Arapça bilmiyorum ve yapılan çevirilere inanmam gerekiyor. Neyse... En sonunda sizinle de tanıştım. Düzenli olarak youtube'den "Bana Dinden Bahset" bölümlerini takip ediyorum. Çalıştığım ofiste dün 3 adet (biri bana ikisi çalışma arkadaşlarıma olmak üzere) Kuran tefsiri kitabınızı sipariş verdik. Heyecanla bekliyoruz. Herşey için teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun. Ulaş Taş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ulaş önce iman et sonra da aydınlık gazetesindekilerin müslüman olamayacağını anla.. bu yaşa gelmişsin hala anlamamışsın senin derdin gerçek İslam'ı aramak değil keyfine uygun bir hayat için dayanak aramak. doktor iğne verirse kötü doktor mu oluyor.. o zaman sen şeker verene git bakalım ne kadar gidersin..

   Sil
  2. "aydınlık gazetesindekilerin müslüman olamayacağını anla.." Seni Allah'a havale ediyorum. Önce korkunu yenip adını soyadını yaz. Korkaklık yoktur İslam'da.

   Sil
 49. CNN televizyon kanalına çıkıp "namaz ibadet değil" diyorsunuz.

  ilahiyat fakültesi okumuşsun, 20-30 kitap yazmışsınız.
  çok şaşırdım.

  Kur'an-i Kerim'deki Allah (c.c.)'ın emrettiği şeylerin ibadet olmadığını söylüyorsunuz.

  Sayın ihsan bey, şuanda websitenizin "çok tıklananalar" kısmında "EY İMAN EDENLER! İMAN EDİN! (YENİ)" başlıklı yazınızda - bilmem farkettiniz mi? - Allah (c.c.) sana ayet okutturuyor:"Ey iman edenler, iman edin". İslamda tesadüf olmadığına göre galiba bu ibadetiniz yarıda kalmış.

  YanıtlaSil
 50. Abi seni seviyorum. Bir mühendis adayıyım. Konuşmaların ve İslamcılığınla bize örneksin. Allah seni bizden ayırmasın ve yolunda kolaylık, kalemine keskinlik versin.

  YanıtlaSil
 51. ihsan bey vizyonunuz gerçekten çok büyük ve çok değerli,sizi ilk dinlediğimde kulaklarıma inanamadım, size sürekli şüphe ile baktım, bakalım buna ne cevap verecek, bakalım bunun ıcın ne dıycek dıye sızın bir yerde benden veyahut klasık bır sosyalıstten daha farklı bir görüş belirtmenizi bekledim ama siz bütün soylemlerınızde aydınlıgın, hakkın ,eşitliğin, adaletin yüceliğinden bahsettiniz, bir ateist olarak beni çok etkilediniz. ve kendime şu soruyu sordurttunuz, nasıl oluyorda bir islam alimi düşünceleriyle bir ateistin saygısını kazanabiliyor, sizi gerçekten saygıdeğer bir bilim adamı ve bir dünya insanı olarak görüyorum. umarım halkımız sizin değerinizi anlar. her türlü platformda yardımcı olmaya hazırım. saygılar

  YanıtlaSil
 52. ihsan bey sizi çok seviyor ve çok iyi takip ediyoruz. Siz, A.Aziz Bayındır, Edip Yüksel gibi değerli bilim insanları Kuran-ı kerimin temel mesajını anlamakta bize çok yardımcı oluyorsunuz. şırnaktan saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ulan şırnak İslam'a inananlarla dolu sen nerden çıktın. yoksa sen zerdüşt pkk lılardanmıssın. bana bak din önce dindar olandan öğrenilir. fasıktan değil.. dini bilmeyenden hiç değil..

   Sil
 53. Ihsan hocam sizin tv söylesinizi takip ediyorum simdiye Kadar yapmis oldugum ibadetlerim ya yanlis yada eksik namazdan tut fatiha süresi yani 90 bin caminin oldugu ülkede sizde Allah razi olsun insallah daha buyuk kitleler sizin gibi insanlari kitaplarinizi okurlar sizin bazi sözlerinizi baska insanlara aktariyörum bana inanmiyorlar ama imamlar inaniyor ayni ayak gidiyorlar saygilarimla Abdullah kozaklili isvicreden

  YanıtlaSil
 54. ihsan hocam sizi çok seviyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevdiğiniz ile birlikte olacaksınız:)

   Sil
 55. Hocam sizi halk tv de dinledim yaptiniz yoruma tumuyle katiliyorum agzina salik hocam hoscakal

  YanıtlaSil
 56. ihsan bey biraz önce halk tv'de konuşmalarınızı dinledim çok beğendim teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 57. Böyleleri bir hoca arıyorlardı.Ve siz çıktınız.Allah ıslah etsin.

  YanıtlaSil
 58. Biz böyle hocaları çoook gördük. Cuma namazı vakti canlı yayınlarda program yapan Yaşar Nuri Öztürk'ü, mankenlerle -güya- dini program yapan, çarşaflı ama full makyajlı ve ojeli (günde 5 vakit ojeleri çıkartıp namazlarını ifa ediyorlardır((:) hatunlarla tv'ler de dini(!) sohbetler yapan, kendini Hz.Mehdi ilan eden, geçmiş yıllarda ilk defa MOTOR kavramının dilimize girmesine vesile olan Adnan Oktar'ı, kendini Hz.Mehdi ilan eden bir başkası imam iskender ali mihr (youtube'ta şınav çeker gibi namaz kılan, namazı sünnetinden önce ikamet getirten, kendine -güya- vahiy gelen) nicelerini biliyoruz. Zekat 40'ta 1 değil diyen sizi de biliyoruz. Farzı inkar eden, dinden çıkar. Sizlere dini ben bile öğretirim.

  YanıtlaSil
 59. sevgili hocam sizde mustafa islamoğlu gibi bir gurup bir cemat gurup din üzerinden dünyalık elde edmeye çalışıyorsunuz allahın dini bu kadar ucuz değil dünyalık menfaatlerinizi dini kullanmadan yapın gerçekten allahın varlığına inanıyorsanız gerçekten hesap gününede inanın yaptıklarınız ve yapmaya çalıştıklarınız müslüman düşmanlarını sevindiriyor varın siz kendinizi nereye koyarsanız koyun islamoğlu bayağı zengin oldu iyide bir cemaat yaptı taraftarınız olması haklı olduğunuz anlamaına gelmez unutmayınki en çok taraftarı olan şeytandır ama şeytanın taraftarları şeytanı cehenneme girmekten alı koyamayacak bu sbeple dünya işleriniz ve dünyalık menfaatleriniz için allahın dnini kullanmamanızı istirham ediyorum.

  YanıtlaSil
 60. İHSAN BEY ,gezi terörünün orta yerşnde ne işin var? aklını başına al. tövbe et. Rabbimden umut kesilmez.

  YanıtlaSil
 61. ihsan bey gezi parkında aleviler ile neyin provasını yapıyorsunuz.
  aleviler size ne verdiler.neyin karşılığı bu..devletten emekli olacaksın her ay paranı çekeceksin.bir de anti kapitalis olacaksın.kimi kandırıyorsunuz.aleviler ile birlikteliğin niye..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insanların yanında olmak için illa onlardan bir çıkarı mı olmalı insanın bunu mu demek istiyorsunuz??

   Sil
 62. ihsan bey
  cuma günü camiye gitmesem de cuma pazarının kurulduğu yere gitsem, sizin gibi cuma kıldıracak ehil birisini bulsam cuma namazım kabul olur mu? ya da 5 kişi anlaşsak, kartonları da yere sersek (megafona gerek yok di mi?) başlasak cuma namazına tam da hutbe zamanı içimizden biri dinimizin bu kolay(!) yönünü bilmeyen cühela kalabalığa "bu gürültü ne ulan sizi gidi çapulsuzlar, bu ortamda namaz mı kılınır? ağız tadıyla adama bir cuma bile kıldırmıyorsunuz,ahan da ben vazgeçtim bu salat'tan" dese diğer gafiller de bu kişiyi takip etseler tabiatıyla yalnız kalacağım bu kılacağım namaz için cuma'ya mı yoksa öğleye mi niyet edeyim? de ki cumaya niyet etsem, oradan geçen bir zabıta "ulan bu çapulsuz pazarın orta yerinde esnafı ve müşterileri niye mağdur ediyor tiz yıkıl!" dese bu kapitalist düzenin görevlisine "antiemperyalist" kimliğimle namazı bırakıp "eylem" mi yapmalıyım ya da "tövbe estağfirullah" mı çekmeliyim? ikincisini yapacaksam Kur'an'a göre nasıl yapmalıyım? valla çok gerildim bi aydınlatsanız diyorum ihsan hocam...

  YanıtlaSil
 63. 28 şubat'ın müslüm gündüz'ü
  şimdinin müslüm gündüzü de r.ihsan eliaçık
  aynı tas aynı hamam
  yazıklar olsun sana ihsan eliaçık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 28 Şubatta çok davaya girdim. İhsan'ı da 12 Eylül öncesi Mamak Cezaevine girmesinden önce tanırım. Utanmadan yazıklar olsun yazabilen birinin ŞAHİTLİĞİ ne ola ki? 28 Şubatta husumette olduğumuz kişilerin şahsiyetleri, bugünün çoğu ETLİYE SÜTLÜYE KARIŞMAYIP ARAZİ OLAN SAHTE 28 Şubat KAHRAMANLARIndan iyi idi. Hiç olmazsa isimleriyle, cisimleriyle ortada idiler. Gerçi aralarında şimdilerde BEN HİÇBİR ŞEY YAPMADIM diyenleri ve hatta saf değiştirip arkadaşlarını satanları görünce; İhsan'ı düşman gösteren bu kişi hangilerinden diye sormadan edemiyor insan.

   Sil
 64. sapık hocalar olmasaydı biz bu hallere düşer miydik bu güne kadar

  YanıtlaSil
 65. İhsandan hala ses yok " Provokatörİhsan ÜlkedenDefol " Dedik gittin mi la yoksa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adını yazamadan, kalabalıklar arasına saklanıp taş atanların HALET-İ RUHİYYESİ, rakibine karşı ŞAHSİYETİ ile ortaya çıkıp AÇIKCA MEYDAN OKUYAN vasat BİR ŞÖVALYE KADAR OLAMAYIŞLARI, bununla yetinmeyip tenhalarda aynı tıynette olanlarla aralarında bu kahramanlıkları (?) birbirlerine anlatmaları; ÜLKEDEKİ İNSAN / KARAKTER KALİTESİZLİĞİNİ VE SEVİYESİZLİĞİNİN göstergesi. TEK BAŞINA DİK DURACAK MECALİ OLAMAYANLARIN, kalabalıklara karışıp; ÜLKENİN SAHİBİ İDDAASI İLE BAŞKA BİRİNİ DEFOL DİYE KOVMA HAKKI, nereden kaynaklanıyor? Fikirlerini ve düşüncelerini anlayamayabilirsiniz veya anlayıp beğenmeyebilirsiniz. Yapacağınız şey; neyi nasıl yanlış yaptığını anlaşılır bir dille anlatmak. Ebu Cehil ve Leheb'in Mekke'den KENDİLERİ GİBİ OLMAYANLARI kovma yetkisini kendilerinde görmeleri, senin bu sözünden farklı mı?

   Sil
  2. Anti kapitalist müslümanlar kalabalıklarla gezi eyleminde ne yapıyorlar?

   Sil
 66. dikkat edin ne kadar dinsiz İslam'sız varsa din eğitimi almamış varsa İhsan hoca diyo.. ancak ne kadar İslam'ı yaşayan varsa İhsan'a hakaret ediyor. komik olan İslam düşmanlarından İslam'la taraftar grubu yapma çabasıdır. kelam, felsefe, tefsir, hadis, fıkıh v.s. okumuş ve akademik çalışmalar yapmış biri olarak gülüyorum, dinsizlerin ilahiyatçısına.. televizyonlara, gazetelere daha çok çık lütfen ki rezil rüsvay olabilesin pornocu, tacizci olup ilahiyatçı geçinen müsvetteler gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok boşuna akademik (?) çalışmalar yapmışsınız. Senin derdin BOŞ VE ANLAMSIZ MALUMATFÜRUŞLUK İLE DÜNYANIN HİÇBİR DERDİNE ÇARE OLAMAYAN laflar, sayfalar arasında boğulmuş ve boşuna harcadığın zamanları kendince çok değerli YANILGINA çare aramak ise; ne diye gelip adamın sayfalarına, ADINI BİLE YAZMA CESARETİ GÖSTEREMEDEN, haince DİNSİZLERİN İLAHİYATÇISI diye yazarsın? İhsan Eliaçık'ın sözleri cesurca ortada. Merhametsizce sivri diye nitelenebilir. Özündeki uyarılar ve açıklamalara diyeceğin tek şey "BEN HADİS, TEFSİR, KELAM, FIKIH vs OKUDUM" ve "gördüğünüz gibi halen NARSİZM aşamasındayım. O yüzden İhsan'ı hazmedemiyorum" demek. Söyler misin Allah Rasulü, SİZİN GİBİ DİN BEZİRGANLARININ OKUDUĞU HADİS, KELAM, FIKIH, TEFSİR LAF-I GÜZAFLARINDAN HANGİLERİNİ OKUDU? Hepinize bir İhsan, bir Yaşar Nuri Öztürk, bir edip Yüksel, bir Abdülaziz Bayındır yeter ve fazla bile gelir.

   Sil
  2. HASEDİN BU KADARINA DA ancak - Yuh! denir. LAFA BAKTIM Bu laf mı diye: (dikkat edin ne kadar dinsiz İslam'sız varsa din eğitimi almamış varsa İhsan hoca diyo..). Yazıklar olsun demek kâfi mi?. ADAMA BAKAYIM DEDİM, adı bile yok ki, ADAM diyebilelim. Diğer cümledeki YALANA yeniden baktım : (ancak ne kadar İslam'ı yaşayan varsa İhsan'a hakaret ediyor). Kendi YALANINA (kizbine) İslam diyen birinin okuduğu kitaplar ve konular; ne kadar faydasız şeylermiş. YAZIK! Bu DİN HARAMİLERİNDEN KURTULABİLMEK İÇİN İHSAN'LARA İHTİYAÇ var.

   Sil
  3. Faik Işık, siz de karşınızdaki kişiyi hemen yerip alaşağı etmişsiniz. İşinize gelmeyeni yerden yere çarpma lüksünü size kim verdi. İhsan Eliaçık hoca mı yani, onu hoca yapan kim ya da ne? İlahiyat'ta okumuş olması ama mezun olmamaış olması mı? yoksa iki üç kaynaktan derlediği bilgileri evirip çevirip yazdığı üç beş kitap mı? Ha yazar deyin kendisine, zira bu ülkede her kitap yazana yazar deniyor. Ama alimmiş gibi hürmet ederseniz elbette İslamı yaşayanlar ve Allah'a kul olmaya çalışanlar, özellikle de ateistleri din konusunda rehber edinmeyip şahadetinde söylediği gibi Peygamberi rehber edinenler, elbette hacıyı hocayı ayıracak vasfa sahip oluyorlar zamanla. Sizler İslamiyeti nerdeyse gelenek gibi görmeye başlamış olabilirsiniz ve şimdiki gençler gibi o geleneklerden gitgide uzaklaşıyor olabilirsiniz, ama İslam bir gelenek değildir. İslam bir dindir, yaşam tarzıdır, Allah'a götüren yoldur ve bu yolda rehberimiz Kur'an'dır, hadistir, sünnettir! Anlamazsınız diye bir kez daha yazdım. Kendi gayrımüslim yaşantısına alkış ve onay bekleyenlerin dini olamaz İslam! Hiçbir vasıfsız karakter de çıkıp İslamla ilgili fetva veremez, fetva makamına öylece kendiliğinden oturamaz. Birilerine laf yetiştirmeden önce siz de o beğenmediğiniz kitaplardan bazılarını okuyun. Örneğin güzel ahlakın İslam için önemini farkedin, hayatınıza geçirin. İbadetin kulu allah'a yaklaştırdığını idrak edin. Yan gelip yatarak Allah'a yakınlaşılmayacağını görün, görüyorsunuz da! Siz halen kendinize nasıl ve neden müslüman diyorsunuz, şaşıyorum doğrusu! Bence tevbe kapısı kapanmadan Allah'a yalvarın, şahadetinizi yineleyip iman edin, ibadetlerinizle Allah'a kul olmaya çalışın. Şeytan da alimdi ama ihlas yoktu ve ilim gereklidir ama edep yoksa ilim bir hiçtir. bunları sakın unutmayın. En önemlisi de söyleyene değil, söyletene bakın. Halen Söyletene inancınız kaldıysa tabi!

   Sil
 67. ihsan bey sizden ricam ali şeriati gibi aydınlara ait söz ve cümleleri paylaşmanız zira insanlar abdestli kapitalizm gibi tanımlamaların size ait olduğunu sanıyorlar.. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgün cümleler ve bunların semantiği (birbirleriyle anlamsal örgüsü), Ali Şeriati'nin içeriğinden farklı. Bir de adamın "BANA AİT" dediği bir şey yok ki. Lafın ve bilginin MÜLKİYETİNE DE KARŞI İhsan. Yeryüzünde GÜNEŞİN GÖRMEDİĞİ BİR TEK YENİ GERÇEKLİK YOK. Fark etme ve yeniden anlamlandırmada yeni boyutlar olur ve olacaktır.

   Sil
 68. Allah ıslah etsin sizi... meleklere inanmak islamın şartlarından ve hocamız(?) bunu kabul etmiyor. O kadar kaynak var. Cebrail (as)'a inanmamak Allah seni ve senin gibileri ıslah etsin. Allah hidayet versin de Risale-i nurları okutsun. Okutsunda kalbine iman tomurcuğu düşürsün.

  YanıtlaSil
 69. ihsan eliaçık,MEVLA sizi ıslah etsin ve bizleri sizin gibi ilim sahibi görünen münafıklardan korusun.

  YanıtlaSil
 70. Peygamberimiz(SAV)olsa Gezi Parkı'ndaki gençlerin yanına gider miydi? Onlarla yatar mıydı? Onlara ne mesaj verirdi?

  YanıtlaSil
 71. Sayın Eliaçık, sizinle ilgili ilk bakışta oluşan önyargım, sizinle ilgili küçük bir araştırma yapınca kemikleşen bir yargıya dönüştü malesef. Siz bence İslam sancağını sağa sola sallayarak İslami bir kimliğe bürünüyorsunuz ama alttan alttan siyasi çığırtkanlık yapıyorsunuz. Ciddi bir çığır açmaya yeltenmişsiniz ve arkanızdan gelenleri de uçuruma sürüklüyorsunuz. Bu şahsi görüşüm değildir, Kur'an'da sizden ve siz gibilerden defalarca bahsedilmiştir. Hatta sizlerden uzak durmamız konusunda da ayetler mevcuttur. Kur'an'ı gerçekten okuduysanız, siz kendinizi daha iyi tanırsınız. Ama unuttum, tabii siz Kur'an'ı sadece antikapitalist pencereden okuyordunuz değil mi? Yazıklar olsun!

  En son az evvel sizinle ilgili okuduğum bir haberi ve içerisinde yer alan söylemlerinizi okuyunca dehşete kapıldım. Habertürk Gazetesinde yayımlanan bu haberin adresi aşağıdadır. Lütfen dikkatle okuyunuz. Başbakana olan nefretiniz sizi saçmalamaya yöneltmiş, nefretinizi kontrol edin, zira dinden uzaklaşıyorsunuz bu sebeple.

  Haberin kaynağı: http://www.haberturk.com/polemik/haber/777625-kafasi-calisan-imam-hatipli-ateist-olur-

  Diyorsunuz ki, "Kafası çalışan imam hatipli ateist olur".
  Yani kendisine verilen bilgilerle şişer, patlar, isyan eder ve sorgulamalara başlar, okulu bırakır, ateist olur dediğiniz gayet net ve anlaşılır. Ben açıkçası sizin İlahiyat Fakültesini bitirdiğinizi, mezun olduğunuzu hiçbir yerde okumadım. Zira kendiniz de bu blogta, yani yukarıdaki özgeçmişinizde İlahiyat'tan ayrıldığınızı belirtmişsiniz. Belliki buradan yola çıkarak herkesin sizin gibi olması gerektiğini, kendiniz gibi olanların aslında akıllı olduğunu falan zannetmişsiniz ki o söylemlerde bulunmuşsunuz. Yani demem o ki, siz bu düşünceyle mi İlahiyat Fakültesi'nde size öğretilenlerden şişip, sıkılıp, patlayıp, sorgulamaya başlayıp o yüzden mi okulu bıraktınız? Ve yine soruyorum: İhsan Eliaçık ateist mi oldu?! Sizin o söyleminizin üzerine bir de okulu yarım bıraktığınız düşünülünce bu soru akılları hayli kurcalıyor, kusura bakmayın.

  Ayrıca madem okulu bitirmediniz, bıraktınız; Hocalık rütbesini size kim verdi? Sorguladığınız eğitiminiz mi, almadığınız diplomanız mı, yoksa kibiriniz mi?! Eğer sizi o makama gençler diye niteledğiniz kişiler oturttuysa neye istinaden bunu yaptıklarını hiç mi sorgulamadınız, hoşunuza mı gitti o makama oturtulmak?! Bence siz aykırı olmakla prim kazanacağını düşünen, kendi tercih ve görüşlerinin doğruluğuna kendini inandırdığı gibi çevresini de buna inandırarak sorgulanmanın ve hatta kullarca yargılanmanın önüne geçme arzusunda olan birisiniz. Lakin unuttuğunuz ve özellikle atladığınız bir şey var ki, İslamiyet bir dindir, müslümanlık bir misyon değildir. Hele hele müslümanlıkla siyaset yapmak kandırmacadır, eleştirilenin aynısını yapmaktır. Solculuk ile İslam'ı birleştiren bir görüş anlaşılmazdır, anlamayanları eleştirme lüksünüz de asla olamaz. Antikapitalizm ise yer sofrası kurup orada iftar yapmaksa, birayla sözde orucunu açan sözde bir müslümanla aynı sofrayı paylaşmaksa, o zaman da size yine Habertürk'te yayımlanan içkili mekanda oruç açılmaz, o oruç kabul bile olmaz fetvanızı hatırlatmak isterim. Hatta sizi kimin fetva makamına oturttuğunu da merak etmiyor değilim. Siz kimsiniz ki fetvalar veriyorsunuz? Siz kimsiniz ki Yaşayan Kur'an'ın Işığında isimli bir blog açıp İslamla herkesi aydınlatıyormuşsunuz havasına girip insanların ebedi hayatlarını karartma cesareti gösteriyorsunuz? Siz kimsiniz ki bu denli sınırınızı aşarak dinini belki de az önemseyen birçok genci gerçek İslam budur gibisinden saçmalıklarla kandırabiliyorsunuz? Siz kimsiniz Allah aşkına? Kendinizi ne sanıyorsunuz?! Haddinizi bilin! Sizi kınıyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Adsız

   Ben ateist idim, aynen İhsan Eliaçık'ın dediği gibi din adına bana verilen garip bilgiler benim mantığıma ters geldiği için "Ben bu dine inanmıyorum kardeşim" demiştim, hâlen de aynı şeyi söylüyorum. Eğer din bir takım şekillerden ibaretse ben o dine inanmam, yüz bin yıl yaşasam da hiç kimse beni o dine inandıramaz. Ama din eşitlik, adalet, gibi insani kavramlar ise (ki İhsan Eliaçık öyle söylüyor) ben o dine inanıyorum.

   Sil
 72. Sayın İhsan ELİAÇIK Bey...
  Allah sizden razı olsun... İslamın eşitlikçi, adil, sınıf yarılıklarını red ediş özelliklerini tüm bildiklerimin, inandıklarımın üzerinde tutarım... bu bağlamda temelinde sosyalizmin ışıklarını açık tutar ve yolu aydınlatır. Açıkçası çok iyi bir müm,n olduğumu söyleyemem ama hani siz diyorsunuz ya! İBADET NAMAZ, ORUÇ, HAC DEĞİLDİR, DÜRÜST OLMAK, ONURLU OLMAK, ADİL OLMAK ibadettir - işte o cinsin özelliklerine sahibim. 21.yy.da bu düşünsel biçimleniş elzemdir ve ben de bu düşünceye sahip olduğum için mutluyum... bunu siyasi arenada dillendiren bir kişi olarak yolunuz açık olsun diyorum, en yılmaz destekçiniz olacağıma söz veriyorum... şekilci bir müslüman değilim ama izinizdeyim... Sevgi ile kalınız

  YanıtlaSil
 73. Sayın İhsan ELİAÇIK Bey...
  Allah sizden razı olsun... İslamın eşitlikçi, adil, sınıf yarılıklarını red ediş özelliklerini tüm bildiklerimin, inandıklarımın üzerinde tutarım... bu bağlamda temelinde sosyalizmin ışıklarını açık tutar ve yolu aydınlatır. Açıkçası çok iyi bir müm,n olduğumu söyleyemem ama hani siz diyorsunuz ya! İBADET NAMAZ, ORUÇ, HAC DEĞİLDİR, DÜRÜST OLMAK, ONURLU OLMAK, ADİL OLMAK ibadettir - işte o cinsin özelliklerine sahibim. 21.yy.da bu düşünsel biçimleniş elzemdir ve ben de bu düşünceye sahip olduğum için mutluyum... bunu siyasi arenada dillendiren bir kişi olarak yolunuz açık olsun diyorum, en yılmaz destekçiniz olacağıma söz veriyorum... şekilci bir müslüman değilim ama izinizdeyim... Sevgi ile kalınız

  YanıtlaSil
 74. Merhaba Güzel Insan,

  Günes nasil kendini yakip cevresini isitiyorsa SENDE Öylesin; KANDIL GECESINDE KANDIL OLUDUN, KANDILIN ICINDE FITIL OLDUN.....
  YÜREGINE SAGLIK GÜZEL HACEM.....
  Saygi ve Sevgilerimle
  Selami.....

  YanıtlaSil
 75. Kur'an denen kitapta yer alan Nisa Suresinin 11. 12. ve 176. ayetleri, detaylı olarak miras paylaşımının nasıl olacağını düzenliyor. Allah neden kıyamete kadar bütün zaman ve mekânlar için detaylı bir şekilde mirasın tam olarak nasıl bölüştürüleceğini emretsin?

  Kur’an çok daha önemli konularda, örneğin devlet başkanının nasıl tayin edileceği, "şûra"da yer alacak kişilerin nasıl, kim tarafından belirleneceği, ibadetlerin tam olarak nasıl icra edilmesi gerektiği gibi konularda hemen hemen hiçbir somut düzenleme bulundurmaz. Hukuk sistemi için mirastan çok daha mühim denilebilecek alanlarda bu kadar detaylı ayetler yok. Hatta birçok alim bu durumu "İslam Hukukunun esnekliği ve evrensel olmasının bir gereği" olarak yorumlar ve Allah'ın kullarına değişen şartlara göre (İslam'ın özüne sadık kalarak) somut kuralları değiştirmelerine izin vermekle ne kadar da rahmetli davrandığını söyler.

  Hâl böyle iken, neden miras gibi nisbeten daha önemsiz, üstelik çok daha değişken olması gereken bir konuda bu kadar detaylı hükümler gelmiş? Neden müslüman toplumlara kıyamete kadar, ekonomik, sosyal, kültürel, demografik şartlar ne olursa olsun, miras paylaşımını tam olarak bu şekilde yapmak emredilmiş? Ve neden bu paylaşım her zaman ve her yerde en âdil, hatta tek âdil seçenek olsun?

  YanıtlaSil
 76. hocam allah sizi korusun.size ihtiyacımız var.

  allah yar ve yardımcınız olsun.

  YanıtlaSil
 77. böyle aydın hocalarımaza ihtiyacı var cumhuriyetimizin...

  YanıtlaSil
 78. Allah sizden bu cahil Müslümanları korusun.

  YanıtlaSil
 79. Allah sizi basimizdan eksik etsin InsAllah

  YanıtlaSil
 80. Çok Değerli R.Alihsan Hocam,

  Saygı ve sevgilerimi sunarım.
  programınızı tesadüfinde olsa kanal değiştirirken rastladım, bir kaç defa izledim,

  gerçekten Türkiye'de Ben şöyle Hocayım, Ben şöyle din alimiyim, Ben şöyle ulemayım diyen insanlar dahi ,muhterem hocam sizin elinize su dökecek din alimi Türkiye'de çok az ve sayılı olduğunu düşünüyorum!!
  ***bir şeyi bilmekle de alim olunmadığını ,( aman makam mevkiime bişey olur diye konuşamıyanları böuyleler de var mı bilmiyorum diye düşünüyorum,)
  **söyleyemedikten sonra ne kadar o bilginin işe yaradığını bu ülkede siz gösterdiniz değerli hocam,

  **değerli hocam mutlaka flash televisyonuna program yapmanızı istiyoruz,
  **trgt program yapmanızı istiyoruz, sağlıcakla kalın hocam, analar sizin gibi yiğit hocalar az doğuyor be hocam, kimse yanlış anlamasın, alınmasın,
  değerli hocam sizlerden allh razı olsun.

  YanıtlaSil
 81. Allah sizden razı olsun Hocam tam islamdan anlatılanlardan bıkıp usanmışken Rabbin sizin gizi insanı karşımıza çıkardı gerçek islamı anlamamızı sağladı

  YanıtlaSil
 82. Bazı eleştirel yorumlar var,örneklemeler inanılmaz,adeta islam aleminde kim var yoksa hafızlamışlar..tebrik etmek lazım..Ama bu kadar merak ve ilgiye karşı onda biri kadar Türk tarihi Kurtuluş Savaşımız ve Atatürk hakkında aynı azimle bilgi edinme öğrenme gayretinde olsalar ülke bu yolsuzlukların içinde yüzüyor olurmuydu buna izin verilir,göz yumulur,sessiz kalınır bir ortam olurmuydu merak ediyorum..

  YanıtlaSil
 83. S.a. Bircok konuda beni sarsiyorsunuz ve size katilmaktan kendimi alamiyorum, insallah daha cok alimlerimiz bizi böyle silkeler ve tekrar tekrar dusundurur.
  Hayirli calismalar..

  YanıtlaSil
 84. Dine bakış açınızı gören, duyan, algılayan her bir fert kendini dindar yapmak için elinden gelen bütün çabayı gösterecektir. Ülkemin bütün güzel insanlarının sizin sesinizi duyabilmelerini Allah'tan dilerim. Allah, muvaffak etsin.

  YanıtlaSil
 85. Elmalılı Hamdi Yazır (Türkçe):Artık o kimselerin vay haline ki, kendi elleriyle kitap yazarlar da sonra biraz para almak için "Bu Allah katındandır." derler. Artık vay o elleriyle yazdıkları yüzünden onlara, vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara!..
  Türkçe Okunuş:Fe veylul lillezine yektubunel kitabe bi eydihim sümme yekulune haza min indillahi li yeşteru bihi semenen kalila, fe veylul lehum mimma ketebet eydihim ve veylul lehum mimma yeksibûn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haksızlık etmeyin, İhsan hocanın şu lafını kendi kulaklarımla duydum; "derdimiz Kuranın okuması, bizim yazdığımız kitaplarda Kuranın okunmasını sağlamak içindir, Kuranı okumaya başladıysanız benim kitaplarımı okumanıza daha gerek yok".

   Mevzu budur zaten, Ağzına sağlık İhsan abi, her sözüne katılmıyorum ama doğru söze katılmamakda eğrilik olur :) hem bize yakışmaz!

   Sil