May 12, 2020
257 Views
0 1

Korona günlerinde bayramlaşma (Jurnal Türkiye)

Written by

Eliaçık: Bayramlaşma, teravihten, cuma namazından ve hacdan daha yüksek risk taşıyor

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, koronavirüs salgını sürecinde bayramlaşmanın teravihten, cuma namazından ve hacdan daha yüksek risk taşıdığını söyledi.

Kur’anda Bayram namazının geçmediğini söyleyerek, “Ramazan, hac ve cuma geçer. Buradaki toplaşmalar olmadığına göre bayramda da olmaması gayet normaldir. İnsanlar evlerinde, birbirlerine telefon açarak, mesaj göndererek ve internete çoklu görüntülü aramayla toplanarak bayramlaşabilirler. Koronavirüsün yakın mesafe kavramını en çok içeren ve teravihten, cuma namazından ve hacdan daha yüksek risk taşıyan bayramlaşmalardır.” şeklinde konuştu.

Eliaçık’ın salgın sürecinde bayramlaşmayla ilgili ifadeleri şu şekilde:

Bu dönemde bayramın, söz konusu şartlar altında evde geçirilmesi gerekiyor. Bayramla birlikte herhangi bir toplanmanın olmaması gerekiyor. Bunun dini olarak da herhangi bir mahsuru yok. Kur’an-ı Kerim’de cuma namazıyla ilgili ayet iptal edildi, ertelendi. Dini açıdan hükmü nedir diye sorulacak olunursa, Kur’an’da teravih namazlarıyla ilgili bir ayet yok. Ramazan’ın bir sünnetidir. Bunlar da bu süreçte yapılmıyor. Ku’an’da yine ‘hac edin’ diye ayet var. Bunlar farzdır ve ayetle de sabittir. Ve sabit olanlar da şu anda yapılmıyor. Fakat bayram namazı bir çok mezhebe göre sünnettir. Kur’anda Bayram namazı geçmez zaten. Ramazan, hac ve cuma geçer. Buradaki toplaşmalar olmadığına göre bayramda da olmaması gayet normaldir. İnsanlar evlerinde, birbirlerine telefon açarak, mesaj göndererek ve internete çoklu görüntülü aramayla toplanarak bayramlaşabilirler. Koronavirüsün yakın mesafe kavramını en çok içeren ve teravihten, cuma namazından ve hacdan daha yüksek risk taşıyan bayramlaşmalardır. Çünkü sarılmalar el öpmeler gibi çok daha yakın mesafeler söz konusu olacak. Dolayısıyla aslında bakıldığı zaman yüksek risk taşıyor. Bu bayramın da böyle geçirilmesi gerekiyor.

Kaynak: https://jurnaltr.com/eliacik-bayramlasma-teravihten-cuma-namazindan-ve-hacdan-daha-yuksek-risk-tasiyor/

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Söyleşi · Yazılar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.